Forumnyheter:

På detta forum pratar vi om guld och guldvaskning. Allt från prospektering till tips och knep, bygga maskiner eller bara chatta lite....Välkommen att bli medlem!

Huvudmeny

Dredge Pump

Startat av Helicon, 18 Februari, 2014, 17:47:14

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 0 Gäster tittar på detta ämne.

Glimmer

Hej Klyvar.

Intressant det du berättar om 2" dredgen och 6mm munstycke, vad har du för pump och tryck/flöde till den?
Kan du även beskriva eller skissa upp utformningen på munstycket du använder till den?

/Glimmer


klyvar

#27
Beskrivningen blir ur huvudet eftersom jag inte är i Sverige just nu så om ni ursäktar att det kan finnas felskrivningar. Så ta inte det jag skriver som en exakt byggbeskrivning. Någon skiss eller bild blir det inte nu i alla fall för jobbigt på min lilla laptop. Om ni är väldigt intresserade kan jag uppdatera informationen i slutet på april.

Jag har använt en sådan här söt (hmmm söt för en guldgrävare i alla fall ;D ) liten pump men lite äldre modell och jag har för mig det står 1,2 hkr på min motor. http://www.tanakapowerequipment.com/main-navigation/products?d=&p=934

Pumpen förmår att ge max 120 liter per minut. Hur mycket pumpen ger med 6 mm munstycke och med vilket tryck minns jag inte nu.

Tryckkurva gjorde jag själv och jag har beskrivit tidigare i forumet. Men iden är att få så mycket av pumpens effekt in i ejektorn och därför låter jag pumpen jobba på det tryckområde där den har bäst verkningsgrad. Det blev ett munstycke som var 6 mm i invändig diameter (är 95% säker på jag minns rätt) där vattnet sprutades in i ejektorn (powerjet)

Har använt mig av 2" pvc rör och en plastspiraluretanslang som precis passar på det gråa pvc-röret efter ca 2 m suglang som jag anser räcker länge på en liten 2" tums dredge. Så har jag gjort en power ejektor med att göra ett ovalt hål i pvc-röret där har jag snett fört ner ett litet rostfritt rör som är 6 mm i invändig diameter. Där har jag klamrat det snett införda röret mot pvc röret för att sätta lite press på det rotfria röret i sidled. Sedan har jag värmt strax framför där det rostfria röret går in med en värmepistol och tajtat klammern successivt så jag har fått en bra vinkel på det rostfria röret i förhållande till pvc röret. och dessutom fått en snygg övergång. Sedan har jag låst det hela med lite tunn glasfibermatta och polyester.

Strålen som kommer in i ejektorn blir ganska hård så det måste vara lite längd på röret efter power ejektorn så energin från strålen som sprutar in hinner överföra sin energi. Efter det lite längre röret efter power ejektorn har jag tagit ett 4" pvc rör och sågar ur en kil och värmt och spänn klamrar runt och slutligen också låst detta röret med glasfiber och polyester så jag fått en diffusor som ligger under 9 grader i vidgningen så den inte överstegras så det bildas virvlar och på den smala änden har jag anslutit ett 2" pvc rör. I utloppet mot rännan hänger det ett halvstyvt gummi ner framför öppningen så att diffusorn verkligen fylls med vatten (man tappar en massa effekt där annars långt mer än vad gummit stjäl).

Som kona från pumpens 1" slang ner till det rostfria röret som förresten är ca 50 mm långt har jag använt den nedre delen av en gammal tratt som konar perfekt ner från slangen till röret. Det här är också fixerat med glasfiber och polyester.

Alla övergångar osv är slipade invändigt för att undvika virvlar som själ effekt. även där spiralslangen är ansluten mot pvc-röret.

Motor, ränna och diffusor sitter monterat på en liten rörram och som flottörer sitter det 2 avlånga pvc cellplastbitar monterade på rörramen.

Tror inte rännan finns kvar då jag påbörjade en modifiering som skulle mer likna en le-trapp ränna men modell smalare. Men Stenen som kommer upp i rännan leds bort på en 5mm hålplåt. Vet jag kan tappa en nugget. men oftast kan man få dom att fastna om man har en liten kant före hålplåten.

Intresset för dredgen dog lite när motorn skar och det kom en ny vacker fru och flera nya små vackra barn. Men hon har i alla fall varit med i finland en gång  :-*

puuh det här blev långt och sent.

DigDug

#28
Jag håller på bygga en dredge/highbanker-combo. Initialt tänkte jag mig en 3", men har nu ändrat mig då jag vill få det hela mer bärbart, dvs. få ned vikten. Något kring 2"-2.5".

Jag funderar på lyxa till med en Honda Pump WX15 som är lätt och har bra krut. Jag skulle även vilja kunna ha hyfsat lång slang upp mot 6-7m om möjligt. Jag kommer inte dyk-dredga utan bara "vadar-dredga".

Vad tror ni?

EDIT: Det är en suction nozzle.

johanssonsan

Skall du få bra drag i sugröret så bör du gå på WH seriens pumpar.

DigDug

Citat från: johanssonsan skrivet 18 Mars, 2014, 20:34:13
Skall du få bra drag i sugröret så bör du gå på WH seriens pumpar.
Är inte de lite onödigt kraftiga för en 2"-2.5"?

StoraNorrland

Honda WX15 duger bra till en 2 tums dredge/highbanker.
Långa slangar ger alltid friktionsförluster. Klarar du dig med tre meter är det bättre.
Fördelen ned denna pump är dess låga vikt. Att konka på 25 kg kan vara ett h-vete om man ska gå en bit. det räcker gott med 10kg!

DigDug

Citat från: StoraNorrland skrivet 18 Mars, 2014, 21:00:35
Honda WX15 duger bra till en 2 tums dredge/highbanker.
Långa slangar ger alltid friktionsförluster. Klarar du dig med tre meter är det bättre.
Fördelen ned denna pump är dess låga vikt. Att konka på 25 kg kan vara ett h-vete om man ska gå en bit. det räcker gott med 10kg!
Ja, har fastnat för denna pump pga vikten vs. prestanda. Skall nog ta och köpa en.

BASSO

Ett alternativ till bra sug 8) är ju att göra som grabbarna med "monsterdredgen". De tillverkade en slampump själva, de pumpar alltså gruset genom pumphuset. Detta verkar som en bra lösning i mitt huvud, en nackdel är ioförsig att man inte kan köra igenom för stora stenar. Fördelarna är grymt sug (bättre än vad som går med konvetionella metoder?), inga krav på dyra specialpumpar, bara en slang till munstycket och bäst utnyttjande av motoreffekt?. Här är en film från ädelforsen där de provkör den. Är det någon som har sett en byggtråd eller bilder på den någonstans?
Mvh basso.
 
Guld finns överallt det gäller bara att hitta det...

iller

Citat från: BASSO skrivet 28 Mars, 2014, 07:50:22
Ett alternativ till bra sug 8) är ju att göra som grabbarna med "monsterdredgen". De tillverkade en slampump själva, de pumpar alltså gruset genom pumphuset. Detta verkar som en bra lösning i mitt huvud, en nackdel är ioförsig att man inte kan köra igenom för stora stenar. Fördelarna är grymt sug (bättre än vad som går med konvetionella metoder?), inga krav på dyra specialpumpar, bara en slang till munstycket och bäst utnyttjande av motoreffekt?. Här är en film från ädelforsen där de provkör den. Är det någon som har sett en byggtråd eller bilder på den någonstans?
Mvh basso.


Ett problem är slitaget på pumphuset, det blir ett jäääädra slitage :P

Gruvfogden

Problem nr 2 är ju alla metallspån som lossnar och följer med ut i rännan.
"The desire of gold is not for gold. It is for the means of freedom and benefit."

Glimmer

Har funderat på hur andelen grus kontra vatten blir i en "supersug" , en sak är och suga grus upp men orkar/hinner rännor och räfflor sortera allt material, risk för förluster?  Läste på någon amerikansk sajt tror jag att det var att mixen vatten-grus skulle vara 8:1 i en ränna om jag kommer ihåg rätt.

Någon som kan kommentera eller vet bättre?


/Glimmer

johanssonsan

Har sett en del utrustning på USA/Canada sidor som visar att man först sållar med högtryck och vibrerande däck till ca ½" för att sen via en slurry pump skicka blandningen vidare till rejäla rännor. Allt för att få lagom storlek och inte minst för att lösa upp lera. Inte sett förhållandet 8:1 som du nämner. Lägger med en film som visar Ross Box i en annan version. Rännorna är faktiskt rätt konventionella med räfflor och mattor. Men vilka volymer.

www.youtube.com/watch?v=e7fMj172FiY&feature=youtu.be

Powered by SMFPacks Ads Manager Mod