Forumnyheter:

Är det någon som känner att detta forum beter sig konstigt? kontakta då admin (Nugget) via PM eller mejl: admin@guldforum.se

Huvudmeny

Sommartal med krav på gruvbolagen

Startat av tvigg, 18 Augusti, 2013, 13:50:54

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

tvigg

Vänsterpartiets partiordförande Jonas Sjöstedt har fått upp ögonen på gruvnäringen. Man kanske skall öppna en gruva innan det blir för dyrt, skall bara hitta den först.

http://www.vansterpartiet.se/sommartal-med-krav-pa-gruvbolagen/
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17314587.ab

ultralasse (Lars Langö )

Lånar tråden....

Citat från AB "Inför talet hade Sjöstedt sagt att Vänsterpartiet vill ställa hårdare krav på gruvbolagen i Sverige. Bland annat vill partiet förbjuda prospektering av mineraler i naturreservat. I dag gäller förbudet bara i nationalparker".

ÄR det ok att prespektera i naturreservat? Någon som kan ge klart besked eller är det "grå Zon" igen...
Iller ? fogden?  Vet ni som är belästa...
Tiga är silver  -vaska är guld :)
kultakuume nousee !!!

johanssonsan

Får citera Bergsstaten  "Undersökningstillstånd ger inte rätt att bedriva undersökningsarbete som inte stämmer med de miljöregler som kan gälla för området. Ansökan om dispens görs i regel hos länsstyrelsen."

Misstänker att naturreservat omfattas av generellt förbud som länstyrelsen kan ge dispens på.

Prospektering kan ju ske på så många olika sätt. Tex elektromagnetisk mätning eller kärnborrning osv. Alla har sin påverkan av naturen. Naturreservat kan bildas för att skydda tex en insekt eller en växt. Kan man då anpassa prospekteringen så måste det vara OK. Att sen få bearbetningskoncession är en annan femma.

Powered by SMFPacks Ads Manager Mod