Forumnyheter:

På detta forum pratar vi om guld och guldvaskning. Allt från prospektering till tips och knep, bygga maskiner eller bara chatta lite....Välkommen att bli medlem!

Huvudmeny

Att vaska med pannan

Startat av HANNU, 27 Juli, 2014, 11:46:08

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

HANNU

Citat från: iller skrivet 28 Juli, 2014, 18:37:50
Citat från: HANNU skrivet 28 Juli, 2014, 17:15:57
Citat från: Guldbob skrivet 28 Juli, 2014, 16:58:31
Hej Hannu, så vad du säger är att 3m Goldhog mattor i din ränna gav dig egentligen inget.

Jag kan säga att biltemas bagage matta har gett mig bra. Misstänker att vi har en viss prisskillnad här....

Det är inget fel på GoldHog, utan guldet stannar kvar redan i lådan och gör Hog mattan arbetslös.

Det beror på hur snabbt man matar rännan vilket doc själv säger i nån av sina filmer, ju snabbare du matar desto mer guld kommer sippra neråt eftersom mattan kanske inte hinner tömma sig ordentligt, nu var det ju även så att det mesta du hitta var relativt stort guld men mindre hoppar nog längre ner.

Jag hade fyll koll bakom rännan. Hade kunnat mata långt snabbare men lät gruset smälta och på samtidigt fick jag en väl förtjänt vilopaus. Som sagt, Hog mattan var bara arbetslös
Stå på dig, annars gör nån annan det.

Eucitzen

Det varierar. Jag brukar minska koncentratet så jag slipper bära hem så mycket genom att vaska som du beskrev. Men oftast kör jag bara en vaskpanna full med material när jag prospekterar.
Dock är det lätt gjort att fylla på batean ett par tre gånger innan om det blir aktuellt.
Geologists are gneiss, tuff and a little wacke.

HANNU

Citat från: Guldbob skrivet 28 Juli, 2014, 16:58:31
Hej Hannu, så vad du säger är att 3m Goldhog mattor i din ränna gav dig egentligen inget.

Jag kan säga att biltemas bagage matta har gett mig bra. Misstänker att vi har en viss prisskillnad här....

GoldHog fångade dessa fem korn som smet ifrån lådan. 
Bagagemattan är till bagagen, slirmattan funkar bäst under hjulen och till dörrmattan skrapar jag helst smutsiga skor.
GoldHog är tillverkat till att fånga guld.
Stå på dig, annars gör nån annan det.

Guldbob

#16
Det är möjligt att du ser det så, men de flesta mattorna klarar av många uppgifter.
Väldigt få är avsedda att fånga guld, men de flesta duger till att fånga smuts, med de fysikaliska lagarna så duger de flesta bra till att fånga guld.

Klart att vissa köper Volvo, vissa köper Lada, båda gör samma jobb, någon av dem kostar bara mer... :D

Att vaska med panna, ger mer, känsla, syn och glädje vid varje korn. etc. Inte bara vattenflöde och diverse suspekta plastbitar som man tror gör jobbet och är bra...
Go for Gold
/Guldbob

www.paydirt.se

Gruvfogden

Att jämföra Gold Hog och Bilbutterix bagagematta är som att jämföra en skyffel med en tesked. Bägge får jobbet gjort, men det tar mer tid.

Testa skyffla igenom 1 ton material i en HB med Bagagemattan. Det lär ta ett dygn om man ska få mattan att jobba riktigt. Skicka samma mängd i en Monster Hog, då är det gjort på 15 min. Är det dessutom grovt guld i materialet så lyckas men behålla det med Gold Hog.
"The desire of gold is not for gold. It is for the means of freedom and benefit."

newstream

Jag är otroligt nöjd med mina Gold Hog mattor, mattan är ca 3 meter, och första metern fångade jag ca 80% av guldet sett i antal, ja jag satt faktiskt och räknade dom vid två tömmningar, sist i rännan har jag 60 cm med miners Moss och två olika sträckmetaller, där hittade jag några micron ibland, så Gold Hog mattorna gör absolut det jobb dom ska.
Spade, ett undervärderat redskap.


Powered by SMFPacks Ads Manager Mod