Forumnyheter:

På detta forum pratar vi om guld och guldvaskning. Allt från prospektering till tips och knep, bygga maskiner eller bara chatta lite....Välkommen att bli medlem!

Huvudmeny

UV-Lampa

Startat av Pontus Schröder, 22 September, 2015, 10:33:36

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Pontus Schröder

Hej!

Har funderat länge på att köpa mig en handhållen UV-lampa, men har på senare tid väckt en viss tvekan till att jag behöver en sådan numer...!?
Orsaken till detta är att jag på de områden jag varit på inte hittat 1 korn!!! som lyst i långvågigt ljus hemma vid.
Då jag bodde i Bollnäs hade jag alltid mikroskopiska korn i pannan som för de mesta lös orange i långvågigt.
Min tanke har ju varit att springa på kalhyggen & under rotvältor med lampan. Men med tanke på den låga styrka en handhållen  lampa har tvivlar jag att jag skulle hitta något på de sättet, styrkan inbillar jag mig är för svag helt enkelt.

Vad har ni för erfarenhet av dessa låg wattare med kort & långvågigt ljus. Är väl medveten om att de finns fler mineral som avger ljus i kortvågigt ljus.

Hoppas ni kan dela med er av era erfarenheter om dessa handhållna lampor
Gör mer än din nästa så slipper den anse att du är lat.

oros

Hej
Vi som letar mineral i Långban där det finns mycket som fluoereserar har köpt lampor från dedanstående länk.
Dessa lampor är starka så man slipper att gå på knä för att komma lågt nog. Med den här lampan kan man gå rak.
Vi som lettar i de Värmlänska mangan gruvorna är helnöjda med lampan.
/Örjan
http://www.uvsystems.com/store/home.php?cat=250

johanssonsan

Citat från: oros skrivet 01 December, 2015, 09:29:27
Hej
Vi som letar mineral i Långban där det finns mycket som fluoereserar har köpt lampor från dedanstående länk.
Dessa lampor är starka så man slipper att gå på knä för att komma lågt nog. Med den här lampan kan man gå rak.
Vi som lettar i de Värmlänska mangan gruvorna är helnöjda med lampan.
/Örjan
http://www.uvsystems.com/store/home.php?cat=250

Ser på länken som du delar med dig av att lamporna finns i olika våglängdsområden. Vilken av dessa är den vanligaste
som ni använder?
"You can get the SuperBright II in any of four wavelengths: SW, MW, LW 350, and LW 370. Primary wave lengths are indicated in the last 3 digits of this 3000 series model numbers as follows: SW 3254, MW 3312, LW 3351 (LW350), and LW 3368 (LW370)."

oros

Hej
Den vi använder i Värmlands mangangruvor  har SW kortvågigt uv-ljus.
Om du vill köpa en med LW-ljus finns det billiga lampor för hemma bruk.
De mineral som fluorescerar i långvågit uv-ljus är väldigt få.
Jag köpte en LW lampa som är avsedd för att kolla på frimärken kostade bara 200:-
En SW-lampa är dyr om jag minns rätt betalade jag drygt 5000:- för lampan.
Det beror lite på dollar kursen.
/Örjan

oros

Hej Igen
Glömde vad lampan som jag köpte heter.
Det är en SuperBright II (SW)
/Örjan

Powered by SMFPacks Ads Manager Mod