Forumnyheter:

Är det någon som känner att detta forum beter sig konstigt? kontakta då admin (Nugget) via PM eller mejl: admin@guldforum.se

Huvudmeny

löda aluminium

Startat av windahl, 10 Februari, 2015, 20:56:59

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 0 Gäster tittar på detta ämne.

windahl

Någon som provat löda aluminium? Med alutite eller liknande?

http://www.classicmotor.se/artiklar/artiklar/20100212/aluminiumlodning-med-zink

alla kan väl inte ha råd att köpa sig en tig för lite alu svetsning eller lejjer ni bort de?
Har då beställt nå sånt där och ska testa hur de funkar, skulle va kul om nån provat hatar att vänta på grejjer!

newstream

Jag har lagat några släpvagnskåpor med alutite, blev skit i början, men övning ger färdighet.

Jag skulle dock inte svetsa/löda någon Highbanker med det, jag tror inte det håller, men jag blir gärna överbevisad.
Spade, ett undervärderat redskap.

windahl

Har en känsla av att du har rätt i det, får väl försök sätta ihop nå mindre bitar och kolla hur mkt stryk de tål, sen får vi se vad de blir !

johanssonsan

Har sett demo på sammanfogning av aluminium med "alutite" och gasolbrännare. Tydligen viktigt att dra en mejsel i lödningen
för att bryta oxideringen medan allt fortfarande är varmt. Blev starkare/hårdare än själva bitarna som sammanfogades.

kebbe65

Ett tips! Veidec's S-Bond limmar det mesta, rengöring är A och O
Jag kanske inte alltid har rätt svar, men jag har många svar.

Michael Hillbom / Skidmark

Jag bockade och poppnitade min första ränna med rostfria nitar längd 7 mm och diameter 5!! se bara till att ha en kraftig tång,, annars får man ont i händerna!
Om du inte är nöjd.. Gräv djupare

crillevarbergsgubbe

Bor du nära gbg? Annars kör jag tig åt dig


Skickat från min iPhone med Tapatalk

windahl

Tyvärr inte har väl 150 mil till gbg, annars hade jag gärna fått en snabb kurs av dig! Men tack för erbjudandet ! :)

Powered by SMFPacks Ads Manager Mod