Nu har man som en gammal enstöring suttit i garaget och vaskat igenom koncentrat man samlat ihop under sommaren.
Fullt upp som man har får man vaska när tid ges.
Hittade något spännande i sista pannan, som i första anblick påminde om guld.
Kan nån hjälpa mig och analysera?
Tack på förhand!
/ Henrik
Jag har bara sett en nugget platina en gång och den såg ut som en guldnugget men var mörkt silverfärgad.
Ditt fynd verkar ha någon spaltning och jag vet inte vad det kan vara. Spännande i alla fall!
Ja det kändes lite spännande efter 10 liter guldfritt grus.
Jag vet att man hittat platina en bit därifrån, det var nog därför man blev så exalterad :)
Glimmer/pyrit?
Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
Cromite?
http://www.ladda-upp.se/bilder/zkagdvmnhzmiu/ (http://www.ladda-upp.se/bilder/zkagdvmnhzmiu/)
Blyglans skulle jag tro. Är den väldigt glansig?
Platina ser helt annorlunda ut. Precis som SN sa, en mörkgrå färg. Upplevs i pannan som tyngre än guld, dessutom.
Tack för alla svar!
Jag gick nog igång lite för mycket igår när jag äntligen hittade något i hinken :o
Med mer sans i kroppen verkar blygglans vara det korrekta.
pyrit?
Alla gedigna metaller typ guld, silver, koppar, bly eller platina är mjuka- smidbara men när de förenar sig med annat exempelvis syre (oxider)eller svavel/syre (Sulfider) så blir de spröda och splittras om man klämmer dessa med en exempelvis en plattång. Så med en plattång kan man enkelt avgöra om om det man hittat är högintressant eller bara är lärorikt.
Hej!
Jag var rätt säker på att det var blyglans men har inte provat hur mjuk/ spröd biten är.
Återkommer med resultat när jag letat fram tången :D
Kollar man på diverse bilder stämmer blyglans bäst in.
Har även hittat en till liten bit. Återkommer med bild
Med vänlig hälsning, Henrik
Gissa om det knastrade till rejält mellan käften på tången :(. Pyrit skulle jag tro. Ja ja man lär så länge man lever. Kul att man fick lite hjälp och idéer på forumet i alla fall ^-^. Idag har snön töat bort och jag tänkte försöka hitta säsongens sista korn i morgon.
Med vänlig hälsning, Henrik
roligt fynd, men pyrit är väl mer kubisk av sig och inte lika mörk? skall åka till los å vaska på måndag:)
http://www.ladda-upp.se/bilder/rgogkuechmcun/ (http://www.ladda-upp.se/bilder/rgogkuechmcun/) silverljus metalliskt korn som ligger med guldet från finland, har en tro att den gömmer sig under guld då jag haft svårt att finna kornet i röret imellanåt
På wiking minerals inmutning?
Finns många sökta undersökningstillstånd i det området. Har en förhoppning att undersöka några områden däråt nästa sommar.
Lycka till!
jupp, har ett intressant område där som jag hoppas ingen grävt på. Det borde ge lovande resultat annars skall jag knacka block norröver:)
palladium? vad har du dragit hem?? :o
Platina är det inte och definitivt inte pyrite.
Blyglans möjligt, med tycker det inte ser så ut.
Min gissning är att du har hittat Cassiterite eller kanske Rutil. dvs Oxider
Varit i områden med pegmatiter?
Tycker inte lystern i bilderna stämmer med blyglans.
Vill du veta exakt så kan jag analysera det i SEM för en rimlig kostnad. Dvs om du verkligen vill veta exakt