Guldforum.se
Huvudforum => Manicker => Ämnet startat av: backabuse skrivet 08 Juli, 2013, 16:19:24
här e en länk med en intressant borr vet någon vad det är för slaks borr så svara gärna tackar på förhand, Vibracore Sonic Into Overburden Gravel and cobble seams (http://www.youtube.com/watch?v=DuPP70bWngY#)
Den använder vibrationer för att ta sig neråt av vad jag kan förstå på namnet. Editera även din post så att länken funkade.
Bara googla vibracore drill så hittar du info
tackar för det
någon som vet vad en sådan heter på svenska
Det finns inget specifikt svenskt namn på just det borret. Jag var med när Toro höll på att utveckla sitt system som bygger på samma princip. Då kallade vi det för vibrerande borr helt enkelt. Toro utvecklade detta system tillsammans mef en vibrerande "plog" som används istället för traditionell grävning. Med plogen kunde man snabbt och enkelt schakta för bl.a kabelflrläggning i mark och plogen kunde bytas mot borr om man t.ex skulle dra kablarna under en väg. Då "borrade" man helt enkelt en "tunnel" under vägen.
Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2