Guldforum.se

Huvudforum => Geologi => Ämnet startat av: lasse maja skrivet 11 April, 2016, 19:35:56

Titel: Pegmamtit2?
Skrivet av: lasse maja skrivet 11 April, 2016, 19:35:56
Är detta pegmatit, finns pegmatit i flera olika färger?  Jag har för mig att sammansättningen avgör om det är pegmatit och inte färgen, stämmer detta?
Titel: SV: Pegmamtit2?
Skrivet av: Eucitzen skrivet 11 April, 2016, 20:03:53
Zooma ut lite, är du snäll. Vill se hela biten först, sen gärna med närbild.

Det röda du ser är Kalifältspat skulle jag tro, ett mineral, en beståndsdel av pegmatit. Kalifältspat repas ej med kniv.

Färgen på pegmatit kan variera, stämmer bra.
Titel: SV: Pegmamtit2?
Skrivet av: lasse maja skrivet 12 April, 2016, 11:25:34
Tack för svar Eucitzen, ska tänka på att ta en översiktsbild nästa gång.  Materialet repades inte med kniv.
Titel: SV: Pegmamtit2?
Skrivet av: ulzaka skrivet 12 April, 2016, 12:58:19
Hej, ha pegmatiter kan Komma I "olika" färger, dem är intrusiva magmatiska stenar som har en phaneritisk texture (stora kristaller >2,5 cm), pegmatiter är liknande till granit I composition, består av Quartz (genomskinligt) k-feltspat (vanligtvis råsa) och mica (biotite/muscovit serien), jag skulle säga att det är en pegmatite som gissning men måste se hela bilden :) fin sten!
Powered by SMFPacks Ads Manager Mod