Omröstning
Fråga:
Vad är ert guld värt?
Alternativ 1: 250 kr eller under
röster: 0
Alternativ 2: 250-350 kr
röster: 0
Alternativ 3: 350-450 kr
röster: 2
Alternativ 4: 450-600 kr
röster: 2
Alternativ 5: 600 kr eller över
röster: 12
Det har varit mycket prat om värdering av vaskguld. Nu skulle jag vilja veta vad NI sätter för värde på det. Hur mycket vill NI ha betalt för ett gram guld som ni själva grävt upp och vaskat fram?
Eftersom jag inte tänker sälja så säger jag 2500:-. Under det är det iaf i dagsläget ointressant! :o :P :D
Egentligen så finns det inte alternativ till mig att rösta, eftersom +600 är fel när jag inte tänker sälja alls.
Citat från: HANNU skrivet 14 November, 2015, 20:45:33
Egentligen så finns det inte alternativ till mig att rösta, eftersom +600 är fel när jag inte tänker sälja alls.
Över 600 kan ju vara 1 000 000 kr per gram. Skulle du inte sälja då?
Citat från: Gruvfogden skrivet 15 November, 2015, 08:40:07
Citat från: HANNU skrivet 14 November, 2015, 20:45:33
Egentligen så finns det inte alternativ till mig att rösta, eftersom +600 är fel när jag inte tänker sälja alls.
Över 600 kan ju vara 1 000 000 kr per gram. Skulle du inte sälja då?
Jo då, skulle ge vigselringen och henne på köpet. Men tänker lite realistiskt, att det inte skulle komma en bud av nån som skulle få mig att sälja.
Intressant fråga. Beror väl lite på hur mycket man har, affektionsvärdet på just det guldet och den egna ekonomiska situationen för tillfället.
Mitt guld från allra första vaskningen i ädelfors till exempel. Max 0.01 gram, ja det gick jättedåligt. Skulle inte sälja det för 100 kr, men om någon erbjöd en femhundring fredagen före lön inför en date med en mycket vacker flicka (bara vacker räcker nog inte) skulle jag ju ta det. Hmmm, i ett svagt ögonblick skulle jag nog kunna byta det mot en smörgås 5 minuter i tre (men ångra mig dagen efter), ca 50kr. Så ett pris någonstans mellan 5 000 och 50 000 grammet.
Men acceptpriset skulle dala ju mer guld jag hade i samma takt som affektionsvärdet minskar. Det är ju liksom bara roligt att just ha guldet upp till en viss gräns. Om jag nu mot all förmodan skulle råka vaska fram säg 100 gram så skulle jag lätt sälja för 500, troligtvis lägre (fast inte sälja allt då förstås). Eller låt mig drömma ännu mer; vid ett kilo skulle nog 300 vara ok eftersom jag inte vill spendera resten av mitt liv på Tradera. Men det beror nog lite på hur mycket användning jag har för cash vid säljtillfället.
/Brian
Allt handlar väl om behov av kontanta medel. Skulle jag haft pengar så skulle jag även haft guld. D V S att jag skulle inte ha sålt det jag hade. Men då skåpen var tomma, grannen bjuder 400 kr/gr när det så kallade "spotpriset" är ca 250 kr/gr så är det klart jag säljer. Affektionsvärde stillar inte hunger utan är enbart för den som redan har, exempelvis mat för dagen.
Nu är ju dock allt uppätet och utskiten och det finns inget guld på hyllan. (frånsett Hälge) I min värld gör det inte så mycket för det som inte följde i köpet var mina upplevelser och minnen om hur, när och var guld var funnet. Alla har tyvärr inte råd att ha affektionsvärde på hyllan.
För alla nya här på forumet som nu tänker Öhh, Helge? så presenterar jag "Hälge den gule" upphittad i Finland och deporterad till Sverige 2014.
På en bild i detta blogginlägg, http://pappagoran.blogg.se/2014/august/rimforsa-finska-lappland-2014-via-gallivare.html , från resan till Finland 2014 finns en bild på Hälge och en massa annat guld och en massa annat minnesvärt.
Och så länge matbristen aldrig överstiger 4-5 dagar bor han tryggt här hos mig och för mig handlar det inte om guldets värde utan mer om äventyren runt ikring upphittandet.
Roade mig och läste guld relaterade artiklar i finska tidningar. Årets största klimp var på 106 g, näst störst var på 96 g. Den senaste, 96 grams skall tydligen auktioneras ut och man har satt ett ¨blygsamt¨utgångspris på 15000 euro.
Vad det nu kunde bli per gram.
Japp, det är korrekt, i allmänhet så får man mer för stora klumpar Guld.
Hos Guldström så är det finaste Guldet dyrast men man kommer dock inte i närheten av de ca:156Euro/gram eller 1453sek/gram som de tror den Finska ca:22karat biten på 96gram skall ge. Som samlare ok, men som monetärt Guldvärde löjligt överpris.
24karat Guld kan du köpa hos tavex för 308sek/gram, mao. Ett överpris på 4,7ggr. Som sagt, som samlarvärde helt ok, rent av skitbilligt. En liten gul svensk papperslapp på några hundradels gram kostar 560miljarder sek/kg. Smaka på de du!
Dårar med alldeles för mycket pengar bestämmer värdet på saker som ja f-n vet vad de skall ha det till, om ingen vill köpa det så är värdet "0"/noll/zipp/nada/inget! Men kan va kul att ha....
500-600 spänn per gram.