Guldforum.se

Huvudforum => Geologi => Ämnet startat av: Bengt V skrivet 12 Maj, 2014, 20:01:35

Titel: Konglomerat
Skrivet av: Bengt V skrivet 12 Maj, 2014, 20:01:35
I norra delen av Dalarna är det stora områden med sandsten som jag var i södra kanten av och kollade av läget igår. Noterade att sten med konglomerat kunde ses efter en nyligen bruten väg. Typ av sten i den var tennisbollsstora rundade stenar i olika bergarter, både basiska och sura, skulle man kolla närmare efter var dessa kommer ifrån? Guldet i sydafrika ligger väl bundet i förstenad rullstensås har jag för mig.

Eller ska jag ägna tiden till något annat, kanske mer ingående försöka analysera konglomeratstenarna jag har först?
Titel: SV: Konglomerat
Skrivet av: Goldprspektor skrivet 12 Maj, 2014, 21:35:55
Kanske dum fråga men, det är inte Dala porfyren som du ser?

Annnars är det väll bara att korossa och vaska, konglomeratet och se vad där finns
Titel: SV: Konglomerat
Skrivet av: Bengt V skrivet 13 Maj, 2014, 07:43:48
Citat från: Goldprspektor skrivet 12 Maj, 2014, 21:35:55
Kanske dum fråga men, det är inte Dala porfyren som du ser?

Ingen fråga är för dum, jag skulle naturligvis bifogat ett foto på stenen,ursäkta, ska ordna ett foto.


Titel: SV: Konglomerat
Skrivet av: Bengt V skrivet 14 Maj, 2014, 07:01:24
Nu har jag tagit bilder av den fotbollsstora stenen, en del kantiga småstenar kan också ses inbäddade, hmm. vad tror ni man ska kalla den?
Titel: SV: Konglomerat
Skrivet av: iller skrivet 14 Maj, 2014, 08:21:48
Njursten från en dinosaurie :p
Titel: SV: Konglomerat
Skrivet av: Goldprspektor skrivet 14 Maj, 2014, 18:04:03
Ja du det där är inte lätt, men det är nog inte dalaporfyren. (tror jag) Jag gissar på en tektionisk breccia eller så har du rätt att det är ett konglomerat.
Titel: SV: Konglomerat
Skrivet av: Bengt V skrivet 14 Maj, 2014, 18:36:14
Citat från: Goldprspektor skrivet 14 Maj, 2014, 18:04:03
Ja du det där är inte lätt, men det är nog inte dalaporfyren. (tror jag) Jag gissar på en tektionisk breccia eller så har du rätt att det är ett konglomerat.

Det verkar vara både och, och det skulle det kunna vara också.

Vid närmare granskning liknar det något som legat för länge i frysboxen.
Powered by SMFPacks Ads Manager Mod