Guldforum.se

Huvudforum => Forum för Övrigt => Ditt och Datt => Ämnet startat av: Pappagoran skrivet 09 Januari, 2014, 21:46:00

Titel: Kartor eller inte?
Skrivet av: Pappagoran skrivet 09 Januari, 2014, 21:46:00
Hela förra vintern studerade jag kartor i ett otal timmar. Märkte säkert ut ett 50 tal platser som jag sen besökte. Resultatet blev O.
Däremot hittade jag lite på 2 andra ställen som enligt kartorna inte skulla vara positiva vad gällde guld!

Handen på hjärtat vänner, har någon av er hittat något på de platser som ser bra ut på kartan?







Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: Blixten skrivet 09 Januari, 2014, 21:54:40
Handen på hjärtat så här jag heller aldrig hittat nått via kartan!

Har bara haft tur med lite pinnar till hjälp!:p speciellt i ravinen!;)
Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: Pappagoran skrivet 09 Januari, 2014, 22:07:59
Citat från: Blixten skrivet 09 Januari, 2014, 21:54:40
Handen på hjärtat så här jag heller aldrig hittat nått via kartan!

Har bara haft tur med lite pinnar till hjälp!:p speciellt i ravinen!;)

Tror faktiskt mer på pinnarna än kartorna!
Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: Eucitzen skrivet 09 Januari, 2014, 23:08:15
ja, det har jag gjort. Inte guld, men sulfider och järnmalm har jag spårat via kartor..
Men då har jag känt till områdets geologi tidigare och tolkat kartorna rätt.
Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: SkanDigger skrivet 09 Januari, 2014, 23:49:15
CitatHanden på hjärtat vänner, har någon av er hittat något på de platser som ser bra ut på kartan?
Citat
ja, jeg har, Jeg har prøvet at bruge guldkort, både med og uden succes. Så de er ingen garanti for at finde guld, ved at bruge kortene.

Men jeg bruger dem kun som, vejledning, da prøven med pmm, kun viser at der et en mængde guld, på nøjagtigt det sted, resten (det røde) er kun sandsynlighed i forhold til hvor de andre prøver er taget.

Jeg bruger også kortene der viser: jordarter, jorddybde og terrænkort. Stadigvæk, så er det kun som vejledning jeg bruger dem.

Det jeg tror er vigtigst er den erfaring, man får derude, når man leder efter guld 
Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: Dejamm skrivet 10 Januari, 2014, 06:50:49
En gång har kartan funkat. Jag hittade till Ädelfors med hjälp av den. :)

Annars är det noll här också. Idag tittar jag mer efter vart bäckar rinner med kartorna. Viss vatten, Eniro och Google earth brukar jag använda.
Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: iller skrivet 10 Januari, 2014, 08:58:58
Kartor alltid kartor! Eller ja nästan alltid. Det göller dock att veta vad man ska leta efter på kartorna. Och mest kan man ju använda terrängkartan för att hitta rätt lutning på fortsarna osv så att man vet med större sannolikhet vart guld kan ansamlas.

Ett tips är att gå ggf's kartkurs som de har en eller två ggr om året. Eller så frågar man nån av de som kan sånt där nere om de kan berätta lite :)
Titel: SV: Kartor eller inte?
Skrivet av: Vandraren skrivet 10 Januari, 2014, 12:40:56
På endast 2 platser har jag hittat guld via kartan, men många av ställena ja undersökt utan resultat har ja ännu inte gett upp hoppet. Man tycker sig hitta det ultimata förhållandet för att de ska finnas guld, men man blir besviken då man inte hittat nå och undrar om man gjort något fel? Chanserna finns nog överallt men man får inte ge upp efter alla 10tals provvaskningar i bäckarna/åarna tror jag =) Men när man väl ser de dära lilla gula i vaskpannan så blir man överlycklig och glömmer helt bort alla misslyckade försök!
Powered by SMFPacks Ads Manager Mod