Guldforum.se

Huvudforum => Allmän debatt => Ämnet startat av: Spajker skrivet 22 December, 2013, 20:21:17

Titel: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: Spajker skrivet 22 December, 2013, 20:21:17
Hej alla, jag har nyligen drabbats av det som kallas för guldfeber och har införskaffat ett litet nybörjar kit.

Nu är det så att jag var ute med familjen för några dagar sedan och då gick vi längs en liten bäck och då kunde jag inte låt bli att fantisera lite om att det kanske finns guld i den bäcken... ;)

I vilket fall som så undrar jag vad ni tror om följande bäck, bra eller dålig?

Det är en liten bäck, nu har det regnat och då är den 1,5-2 meter bred och cirka 70 centimeter djup. Alltså är det mindre vatten i den på sommaren. Bäcken rinner längst ner i en smal ravin som skapats av inlandsisen för många många år sedan. I bäcken ser man både små stenar, singel och sand. En del av bäcken rinner sakta med svag lutning i ca 100-150 meter och därefter övergår den i en fors som strömmar ner brantare.

Min tanke är då att kanske det kan vara värt att provvaska en del av den lugna sträckan? Och hur djupt ska man gräv i sanden? Ska men ner till berggrunden under sanden eller "räcker" det att man vaskar i sanden?

Tack på förhand.

Med vänlig hälsning Kenny
Titel: SV: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: Dejamm skrivet 22 December, 2013, 22:35:27
Det är bara att testa. Ingen vet om det finns innan man testat på många ställen i en sådan bäck. Finns det inget så har du provat....

Guld finns där du finner det.
Titel: SV: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: johanssonsan skrivet 22 December, 2013, 23:31:23
Hoppa de lugna partierna och håll dig till partier där du finner grövre material. Guldet är det tyngsta du finner i vattendraget och sätts av i strömmande partier. Gräv djupt. Guldet ligger aldrig på ytan i sanden.

Vill rekommendera Guldströms gula häfte om vaskning. Där finns all grundläggande info.
Titel: SV: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: lingonben skrivet 23 December, 2013, 10:45:45
du kan beställa guldkartan via sgu,den visar tydligt på intressanta platser ,är dessutom gratis. :)
Titel: SV: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: GuldDan skrivet 23 December, 2013, 11:25:02
Sen finns det en bra bok som jag lånade på biblioteket, handbok för guldgrävning av Lars Guldström. I den står mycket matnyttigt.
Titel: SV: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: Eucitzen skrivet 23 December, 2013, 11:46:20
På toppen finns en "nålad" tråd som kan vara värt att läsa.

Vår egen guldwiki finns också, även om den gärna skulle kunna fyllas på av andra.
Den hittar på menyraden mot toppen av hela sidan.
Titel: SV: Nybörjarfrågor del 1 :)
Skrivet av: Spajker skrivet 23 December, 2013, 21:36:52
Tack för era svar! Jag har fixat karta från SGU och ska se vad det finns för böcker på det lokala biblioteket. Man kan ju passa på att läsa på nu under vintern ;)

Blir nog till att ta en rekognosceringsrunda till bäcken i mellandagarna och sen planera lite inför våren. :) 
Powered by SMFPacks Ads Manager Mod