Guldforum.se
Huvudforum => Allmän debatt => Ämnet startat av: Peacefrog skrivet 11 December, 2013, 01:41:37
Finns det någonting annat än guld som väger mycket och som man kan stöta på och ta till vara på när man vaskar?
Ädelstenar och diamanter väger väl inte så mycket så det är väll lätt hänt att sådant lätt vaskas bort om man skulle få någonting så ovanligt i vaskpannan men bör man lära sig att känna till om sådant?
Dvs. händer det ibland att ädelstenar och diamanter dyker upp för den som kan se skillnad på sådant och vanliga mineraler?
Bör man spara stenar och sådant som man tycker ser extra "vackra" ut för att sedan, om man får en samling låta någon duktig identifiera om någonting kan vara av extra värde eller är det slöseri på energi?
Ja spara stenar som är/beter sig tyngre än resten av materialet särskilt om dom är "glas"aktiga och har avikande färg och låt någon titta på dom,korunder (safir,rubin) har en skaplig tyngd och blir kvar i botten med svartsanden,en diamant vaskar man bort väldigt lätt om man inte letar just efter dom oftast ser du den som en liten skarpt "lysande"vit sten men kan i en annan vinkel bli som en 3 dimensionell glasklar "topp"som står upp ur sanden om den ligger tunt,en svart diamant är nog nästan omöjlig att hitta om man inte är expert. ,det är min erfarenhet av att vaska diamant iallafall,vann "vm" i diamant vaskning i sommras och för några år,sen så lite har man lärt sig.
Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Med lite tur och kunskap om hur platina ser ut går det att hitta bl.a runt ivalojoki och i dess biflöden. Wikipedia har en del bilder på denna ädelmetall som betingar ett pris högre än guldet. är lätt att missa i pannan för ett otränat öga.
Med vänlig hälsning pelle örebro
det här är nått jag fann i losområdet, låg kvar i pannan, med några till mindre "strån". förekom bara på ett ställe (http://ladda-upp.se/files/2013/b75318.jpg)
Gällande ädelstenar finns tidigare bra diskussioner. Prova sökfunktionen på forumet. :D