Guldforum.se
Huvudforum => Allmän debatt => Ämnet startat av: lingonben skrivet 22 november, 2013, 17:57:59
hej funderar lite kring kordinater.
sitter o kikar lite på sgu förfallna inmutningar om man hittar något intressant
så har man ev namn o kordinater men hur får man fram platsen på en karta. blir ju betydligt lättare då.annars kan det bli ett evigt letande och man kanske gräver på helt fel plats.
hur gör ni på forumet ,. :)sgu använder ju inte komma tecken eller grader vad jag kan se.
mvh ^-^
Det här kanske kan hjälpa :) https://support.google.com/maps/answer/18539?hl=sv
Prova den här länken. Hur tycker du att det fungerar?
http://rl.se/rt90 (http://rl.se/rt90)
Jobbar på ett företag som pysslar med kartsystem mest hela dagarna. Inte som pedagog dock, så jag hoppas någon förstår nedanstående :)
Om du använder SGUs kartvisare och kollar på gamla inmutningar så är de koordinater du ser i fönstret något som kallas "Sweref99 TM" Enheten är meter. Dvs du kan använda pythagoras sats för att beräkna avståndet mellan 2 punkter i kartan
Att konvertera dessa till koordinater som du kan använda i din GPS är inget man gör med miniräknaren direkt, men man kan t.ex använda denna konverteringstjänst som finns på: http://rl.se/rt90 (http://rl.se/rt90)
I bilden jag bifogat har jag tryckt in ett koordinatpar som ligger utanför Mellerud i konverteringsverktyget.
I Google maps sökfält klistrar du in koordinaterna (wgs 84 decimal som jag ringat in i bilden) .
Glöm inte att byta komma mot punkt bara..
Testa att klistra in 58.646217 12.673747 i sökrutan på google maps. Du hamnar en bit ut i vänern..
tack för all hjälp det underlättar i sökandet. :)
funkar klockrent. :) :) :)